אקמול פוקוס ניתן כמשכך כאבים והקלה זמנית במצבים כגון: מיגרנה, כאב ראש, כאבי וסת וכאבים המלווים בחום. כל קפליה של אקמול פוקוס מכילה:
חומצה אצטילסליצילית Acetylsalicylic acid 250 mg
פרצטמול Paracetamol 250 mg קפאין Caffeine anhydrous 65 mg
לאיזו קבוצה תרפיוטית משתייך אקמול פוקוס?
- נוגד דלקת שאינו סטרואידי (NSAIDS)חומצה אצטילסליצילית
פרצטמול- משכך כאבים ומוריד חום.
קפאין- קסנטין אלקלואיד, מעורר את מערכת העצבים המרכזית.
כיצד להשתמש באקמול פוקוס?
יש לבלוע את התרופה בשלמותה עם כוס מים מלאה.
אין לחצות או לכתוש את התרופה- לא קיים מידע לגבי חציה/כתישה/ לעיסה.
אין לשכב 15-30 דקות לאחר נטילת התרופה. נהיגה ושימוש במכונות, בזמן צריכת אקמול פוקוס:
לנטילת אקמול פוקוס לא ידועה השפעה על יכולת לנהוג ולהשתמש במכונות. אם הנך מבחינ/ה בתופעות לוואי כגון סחרחורת או נמנום, עליך להימנע מנהיגה ומשימוש במכונות. שימוש באקמול פוקוס ומזון:
המנה המומלצת של אקמול פוקוס, כוללת כמות קפאין הדומה לזו שיש בכוס קפה. בתקופת השימוש בתרופה, יש להגביל את הצריכה של תרופות,מאכלים ומשקאות הכוללים קפאין- מאחר שיותר מדי קפאין עלול לגרום לעצבנות, חוסר שקט, נדודי שינה ולעיתים לדפיקות לב מהירות.
שימוש באקמול פוקוס וצריכת אלכוהול:
יש להימנע מצריכת אלכוהול בזמן השימוש בתרופה. אם הנך צורכ/ת שלושה או יותר משקאות אלכוהוליים בכל יום,יש להיוועץ ברופא לגבי נטילת תרופה זו/אחרות להקלת כאב/הורדת חום.
פראצטמול וחומצה אצטילסליצילית (אספרין) עלולים לגרום לנזק לכבד ולדימום בקיבה.
מה לגבי שימוש באקמול פוקוס בזמן הריון, הנקה ופוריות?
• אם הינך בהריון/ מתכננת להרות/ חושבת שהינך בהריון- אין ליטול אקמול פוקוס ויש להיוועץ ברופא.
• אין ליטול אקמול פוקוס במהלך שלושת החודשים האחרונים של ההריון- הדבר עלול להזיק לעובר או לגרום לבעיות בזמן הלידה.
• אקמול פוקוס אינו מומלץ בזמן הנקה.
• אקמול פוקוס שייך לקבוצת תרופות NSAIDs, אשר עלולות לפגוע בפוריות בנשים. השפעה זו הינה הפיכה כאשר מפסיקים את נטילת התרופה.
• מומלץ להימנע משימוש בתכשירים ממשפחת ה NSAIDs, החל מהשבוע ה 20 להריון ולהיוועץ באיש צוות רפואי במידת הצורך.
מתי אין להשתמש באקמול פוקוס?
• הנך רגיש/ה (אלרגיה) לחומרים הפעילים או לכל אחד מהמרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה (יש לעיין בעלון לצרכן).
• הייתה לך בעבר תגובה אלרגית לתרופות אחרות המשמשות לטיפול בכאב,דלקת או חום, כגון דיקלופנק או איבופרופן.
• יש לך כיב קיבה או כיב מעיים, או היסטוריה של כיב עיכולי (פפטי).
• הבחנת בדם בצואה או בצואה שחורה (תסמינים של דימום או נקבים במערכת העיכול).
• הינך סובל/ת מהמופיליה או הפרעות אחרות בדם.
• הינך סובל/ת מבעיות חמורות בלב, בכבד ובכליות.
• הינך נוטל/ת יותר מ 15 מ"ג מתוטרקסט לשבוע.
• הינך נמצאת בשלושת החודשים האחרונים של ההריון.
מה לגבי שימוש באקמול פוקוס בילדים ומתבגרים?
אקמול פוקוס אינו מיועד לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 12.
תגובות בין תרופתיות:
אם הנך נוטל/ת או נטלת לאחרונה תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה, יש ליידע ולהיוועץ ברופא/רוקח.
במיוחד עם הנך נוטל/ת כל תכשיר אחר המכיל פרצטמול, חומצה אצטילסליצילית (אספירין) או כל משכך כאבים/מוריד חום אחר.
יש להיוועץ עם רופא/רוקח בטרם השימוש בתרופה.
יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש.
מהי מיגרנה?
מיגרנה היא סוג של כאב ראש כרוני שמאופיין בכאב חזק ולעיתים פועם, לרוב בצד אחד של הראש, ולעיתים קרובות מלווה בתסמינים נוספים כמו בחילות, הקאות, ורגישות יתר לאור, רעש או ריחות. היא נחשבת להפרעה נוירולוגית מורכבת שעלולה להשפיע משמעותית על איכות החיים של הסובלים ממנה.
שלבים אופייניים במיגרנה:
-
שלב ההקדמה (Prodrome):
כמה שעות או ימים לפני ההתקף, אנשים עשויים לחוות שינויים במצב הרוח, עייפות, תחושת רעב מוגברת או ירידה בתיאבון, ושינויים בהרגלי שינה.
-
שלב האאורה (Aura):
אצל חלק מהסובלים, מופיעים תסמינים נוירולוגיים לפני כאב הראש, כמו שינויים בראייה (הבזקי אור, כתמים עיוורים), תחושות נמלול, חולשה או קשיים בדיבור. לא כל מי שסובל ממיגרנה חווה אאורה.
-
שלב הכאב (Headache):
הכאב נמשך בדרך כלל בין 4 ל-72 שעות. הוא יכול להיות מלווה בבחילות, הקאות, רגישות לאור ורעש, ולעיתים תחושה של חוסר יכולת לתפקד.
-
שלב הפוסטדרום (Postdrome):
אחרי ההתקף, אנשים עשויים להרגיש עייפות, חולשה, בלבול או שינויים במצב הרוח.
גורמים וטריגרים למיגרנה:
-
גורמים גנטיים: נטייה למיגרנות עשויה להיות תורשתית.
-
טריגרים סביבתיים: שינויים במזג האוויר, רעשים חזקים, אורות בוהקים, וריחות מסוימים.
-
טריגרים אישיים: מתח נפשי, חוסר שינה, שינוי בתזונה, צריכת מזונות או משקאות מסוימים (כמו שוקולד, גבינות בשלות, אלכוהול), ושינויים הורמונליים אצל נשים (כגון בזמן וסת).
טיפול במיגרנה:
-
טיפול תרופתי:
-
תרופות למניעה.
-
תרופות להקלה בזמן התקף.
-
שינויים באורח חיים: הקפדה על שינה סדירה, תזונה בריאה, ניהול מתחים.
-
טיפולים משלימים: ביופידבק, יוגה, אקופונקטורה.
אם הינך סובל/ת ממיגרנות תכופות או קשות, מומלץ להתייעץ עם רופא נוירולוג.
כיצד למנוע מיגרנה?
מניעת מיגרנה כוללת שילוב של זיהוי גורמים מעוררים, שינויים באורח החיים וטיפול רפואי מותאם.
הנה כמה טיפים שעשויים לעזור:
1. זיהוי גורמים מעוררים
-
מומלץ לנהל יומן טריגרים, המסייע בזיהוי טריגרים אפשריים כגון מזונות מסוימים, שינויים במזג האוויר, לחץ נפשי או חוסר שינה.
-
הימנעות ממזונות שמוכרים כמעוררי מיגרנה, כמו שוקולד, גבינות מסוימות, מזונות מעובדים או אלכוהול.
2. שמירה על אורח חיים מאוזן
-
שינה סדירה: הקפידה על שעות שינה קבועות ואיכותיות.
-
תזונה נכונה: שמירה על ארוחות מסודרות, ע"מ למנוע את ירידת רמת הסוכר בדם.
-
שתיית מים: הקפדה על שתייה מספקת, בכדי למנוע התייבשות.
-
פעילות גופנית: פעילות מתונה עשויה להפחית את תדירות המיגרנות.
3. ניהול לחץ
4. טיפול רפואי
היוועצות עם רופא לגבי תרופות מונעות למיגרנה.
5. טיפולים אלטרנטיביים/ רפואה משלימה
שיטות כמו דיקור סיני, ביופידבק ותוספי תזונה (למשל מגנזיום, ריבופלאבין, קואנזים Q10 וצמחי מרפא) עשויות לעזור לחלק מהאנשים.
6. מניעה מהתפרצויות
-
הימנעות מחשיפה לאורות חזקים או רעשים חזקים.
-
הימנעות מצום ממושך/דילוג על ארוחות.
-
הימנעות מטריגרים למיגרנה.
**אין במידע זה תחליף לייעוץ עם רופא.
לכל שאלה/היוועצות- פנ/י לרופא המטפל.